Zakładanie ogrodów, trawników, nawadnianie Ostróda



Zakładanie ogrodów, trawników, nawadnianie Ostróda

Każdy kto posiada, lub myśli o posiadaniu domku jednorodzinnego z pewnością myślał o założeniu ogrodu. Większość właśnie z tego powodu decyduje się zamieszkać w domu zamiast w mieszkaniu. Ogród jest naszym własnym, prywatnym kawałkiem ziemi, naszą oazą, w której możemy odpocząć i zapomnieć o wszystkim wokół. Zanim jednak odpoczniemy w pięknym ogrodzie, musimy się trochę napracować. Ogród trzeba zaprojektować i założyć, a później odpowiednio o niego dbać by móc w pełni cieszyć się jego urokami.

 

Od czego zacząć zakładanie ogrodu Ostróda?

Najlepiej oczywiście zacząć od projektu – nawet amatorskiego wykonanego długopisem na kartce. Przy projektowaniu ogrodu ważne jest by uwzględnić to, że ogród ma stanowić swego rodzaju przedłużenie domu. Powinien być z nim w miarę spójny np. zostać urządzony w podobnym stylu i kolorystyce. Należy również pamiętać o funkcji jaką ma pełnić nasz ogród. Z reguły ma to być funkcja wypoczynkowa i rekreacyjna. Określenie funkcji ogrodu jest niezwykle istotne przy jego projektowaniu – dzięki temu będziemy wiedzieli na czym się skupić. Możemy np. sprawić aby głównym wyposażeniem ogrodu były wygodne leżaki, albo stół z krzesłami i grill. W centrum ogrodu znajdować się też mogą zabawki dla dzieci takie jak huśtawki i zjeżdżalnie. Równie dobrze jednak możemy obyć się bez mebli i skupić na tym by ogród był bogaty w różnorodną roślinność czy dekoracje. W tym wypadku najważniejsze jest wzięcie pod uwagę pozornej oczywistości czyli tego, że rośliny rosną. Nawet jeśli na początku ogród wyda nam się dość pusty, niedługo potem, gdy rośliny urosną, ulegnie to drastycznej zmianie.

Przy projektowaniu ogrodu należy też oczywiście wziąć pod uwagę czynniki środowiskowe panujące na naszym terenie. Po stworzeniu mapy terenu, dobrze jest sprawdzić warunki glebowe. Pozwoli to ustalić jakie rośliny najlepiej będą się uczyły na typie ziemi, który dominuje w naszym ogrodzie. Najlepszą i najbardziej sprzyjającą większości roślin glebą będzie ta ciemna i rozpadająca się na niewielkie grudki przy ściśnięciu, która bogata jest w próchnicę. Jeżeli planujemy sadzić na naszej działce drzewa lub krzewy, dobrze byłoby również sprawdzić odczyn pH gleby. Przy planowaniu założenia ogrodu, nie tylko pod kątem roślin, dobrze jest uwzględnić także stopień nasłonecznienia występujący na działce, czy jej ekspozycję na wiatr. Pozwoli to lepiej rozplanować rozmieszczenie nie tylko roślin, ale i mebli ogrodowych takich jak leżaki czy stoły. Oczywistym jest, że jeżeli lubimy się opalać, dobrze będzie ustawić leżaki w miejscu, w które w ciągu dnia pada najwięcej światła słonecznego.

Znając dobrze wymienione wyżej warunki, jakie znajdują się w naszym ogrodzie, jesteśmy w stanie wybrać rośliny, które w nim posadzimy tak, aby czuły i rozwijały się dobrze, a także wyglądały korzystnie.

 

Główny element ogrodu – trawnik.

Mamy więc projekt ogrodu i wiemy jakie będzie jego przeznaczenie, oraz jakie rośliny umiejscowimy na naszej posesji. Wydawałoby się, że w takim razie wszystko jest już gotowe, jednak nie należy zapominać o głównym elemencie ogrodu jaki stanowi trawnik.

Przy planowaniu założenia trawnika należy wziąć pod uwagę najlepszą porę na wykonanie tego projektu. Najodpowiedniejszy jest okres wiosenny, gdy ziemia obeschnie po zimie, a temperatura powietrza osiągnie przynajmniej 10°C. Właśnie w takich warunkach możemy zacząć oczyszczać teren z chwastów, kamieni, gruzu, oraz ewentualnych śmieci, gałęzi, korzeni czy liście wyciętych stamtąd roślin. Możemy to robić ręcznie lub wykorzystać w tym celu różnego rodzaju urządzenia takie jak grabie. Po wykonaniu tego zadania przychodzi czas na jeszcze dokładniejsze oczyszczenie gleby, czyli przekopanie jej na głębokość około 20 – 30cm by pozbyć się resztek korzeni i kamieni. Możemy w tym celu użyć glebogryzarki ogrodowej, która przy okazji zmiesza i spulchni glebę. Potem dobrze jest również wyrównać glebę walcem ogrodowym.

Następnym etapem jest odchwaszczanie i nawożenie. Odchwaszczenie polega na pozostawieniu gleby na ok. dwa tygodnie. W przypadku, gdy teren był mocno zachwaszczony należy zostawić glebę na 3 do 5 tygodni. Po tym czasie możemy zacząć przygotowywać oczyszczoną i odchwaszczoną glebę do posiania na niej trawy. Zacząć ten proces można od nawożenia. Na kilka dni przed założeniem trawnika możemy zastosować nawóz wieloskładnikowy dostarczający do gleby azot, fosfor i potas.

Na tak przygotowanej ziemi możemy zacząć siać trawę lub rozłożyć trawę z rolki.

 

Utrzymanie ogrodu, czyli o nawadnianiu Ostróda.

Na samym stworzeniu ogrodu praca się nie kończy. Ogród należy odpowiednio nawadniać. W tym celu stosuje się systemy nawadniania ogrodów. Warto zaznaczyć, że taką instalację należy założyć jeszcze przed zasianiem trawy. Najlepiej zrobić to na etapie, kiedy ogród jest przygotowywany pod trawę. Właśnie wtedy ziemia jest dobrze przekopana.

Jak przygotować system nawadniania w swoim ogrodzie? Najpierw kopiemy wąskie rowki w miejscach, gdzie będzie miał znajdować się system, i układamy w nich rurę instalacyjną. W wybranych przez nas punkach przecinamy rurę i montujemy w otworze zraszacz. Każdy na jedną sekcję. Do każdego elementu jest instrukcja jak to wszystko ze sobą połączyć. Istotne jest to, że instalację nawadniania ogrodu należy sprawdzić przed jej zakopaniem aby uniknąć sytuacji, w której okaże się, że coś zostało źle podłączone, a my już nic nie możemy z tym zrobić. Po sprawdzeniu i zakopaniu instalacji należy odpowiednio ustawić zraszacze by te nawadniały konkretne obszary ogrodu.

Takiego systemu nie musimy jednak planować i montować sami – możemy w tym celu wynająć odpowiednich fachowców. W Ostródzie znajduje się wiele zakładów oferujących usługę montażu różnego rodzaju systemów nawadniania.