Zakładanie ogrodów, trawników, nawadnianie Ełk 

Zakładanie ogrodów Ełk

Jeśli lubisz ogrodnictwo i posiadasz działkę lub teren, to być może rozważałeś możliwość zbudowania ogrodu. Jeśli masz wątpliwości jak urządzić ogród, w tym artykule dowiesz się jak tego krok po kroku.

 

  1. Zaplanuj swój ogród

Pierwszą rzeczą jest wyobrażenie sobie widoków, jakie chcesz mieć z wnętrza domu w kierunku ogrodu i z ogrodu w kierunku zewnętrznej części działki. Mogą istnieć elementy zewnętrzne, których nie chcesz widzieć z ogrodu, a jednocześnie będą inne obszary i krajobrazy, które będą faworyzowane.

Ponadto, aby osiągnąć funkcjonalny projekt, musisz dobrze przyjrzeć się swojej działce. Weź pod uwagę, jak naturalne światło pada na ogród, rozróżniając obszary słoneczne i zacienione. A wszystko to nie tracąc z oczu tego, do czego zamierzasz wykorzystać przestrzeń: należy odróżnić obszary czysto dekoracyjne od innych obszarów rekreacyjnych.

Następnie trzeba wybrać materiały, które zostaną użyte w strefach mieszkalnych, ścieżkach i innych zróżnicowanych przestrzeniach. Można użyć bruku, drewnianych desek, żwiru, kamienia mydlanego…. I oczywiście możliwe jest zakładanie trawników, które mają wielofunkcyjne zastosowanie w ogrodzie. Naturalna trawa kontroluje erozję i stabilizuje glebę.
Poprzez swoją sieć korzeniową tworzy zwarty porowaty dywan, a poprzez filc pochłania krople wody, zamiast przepuszczać je w dół do wody. Gęsty trawnik wchłania przez swój filc sześć razy więcej deszczu niż wszystkie inne metody.

Kolejny kluczowy aspekt projektowania ogrodu ma związek z planowaniem roślinności. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę klimat i glebę okolicy, aby wybrać rośliny, które mogą przetrwać bez problemów. Powinny one być sadzone w miejscach, w których ich potrzeby wodne i świetlne są zawsze zaspokojone.

W każdym razie zawsze należy brać pod uwagę maksymalny rozmiar, jaki może osiągnąć każda roślina, niezależnie od tego, czy jest to krzew, drzewo czy żywopłot. Nie należy również zapominać o pielęgnacji, jakiej może wymagać każdy okaz: przycinanie, podlewanie itp.

Z drugiej strony należy pamiętać, że kolory i odcienie poszczególnych roślin i krzewów mogą się zmieniać w ciągu roku, wraz z upływem pór roku. A drzewa liściaste mogą generować więcej pracy jesienią, kiedy tracą liście.

 

  1. Wybierz styl swojego ogrodu

Ten krok jest bezpośrednio związany z poprzednim, ponieważ jest częścią projektowania i planowania ogrodu.

Styl, który wybierzesz, powinien odpowiadać Twoim gustom i jednocześnie pasować do stylu Twojego domu. Obecnie zakładanie ogrodów oferuje wiele opcji, od bardziej nowoczesnych, wypielęgnowanych stylów po rustykalne ogrody o bardziej nieformalnym charakterze. Niektóre z najbardziej popularnych typów ogrodów to: ogrody japońskie, śródziemnomorskie, angielskie… Możesz nawet rozważyć budowę ogrodu wertykalnego.

 

  1. Opracuj plan

Ważne jest, aby uchwycić swoje pomysły w planie lub szkicu z ostatecznym projektem ogrodu. Aby to zrobić, należy zmierzyć działkę i narysować plan w odpowiedniej skali, z uwzględnieniem wejść do ogrodu i domu, a także przejść, pomieszczeń mieszkalnych, punktów poboru energii elektrycznej i wody…

Tam, gdzie uwzględniasz roślinność, koniecznie będzie również nawadnianie Ełk. I można zaznaczyć zacienione obszary i słoneczne obszary, wskazując, jaki rodzaj rośliny masz zamiar włączyć w każdym miejscu.

 

  1. Przygotuj ziemię

Jest to niezbędny krok, ponieważ stan gleby będzie miał bezpośredni wpływ na wzrost i zdrowie roślinności. Aby przygotować glebę pod ogród, możesz użyć konkretnych narzędzi, takich jak motyczka czy glebogryzarka.

W każdym przypadku ważne jest, aby dotlenić glebę i upewnić się, że jest ona dobrze wyrównana. Konieczne jest również usunięcie kamieni i chwastów, które mogłyby mieć negatywny wpływ na wzrost roślinności. I oczywiście dobrym pomysłem może być nawożenie gleby.

 

  1. Posadź roślinność

W tym kroku należałoby uwzględnić drzewa, kwiaty i różne rośliny, a także trawę (którą można zasadzić z nasion lub zasiać (czyli rolki z już wyrośniętą trawą). Pamiętaj, aby każdą roślinę posadzić w miejscu, w którym będzie mogła dobrze rosnąć. W razie wątpliwości skorzystaj z usług wyspecjalizowanych ogrodników lub architektów krajobrazu.
Oprócz funkcji dekoracyjnej można uwzględnić roślinność, która pozwala na większą prywatność lub pomaga wyznaczyć przestrzeń. Dotyczy to na przykład roślin pnących (które można umieścić na kratach) lub żywopłotów.

Jeśli planujesz włączyć system nawadniający, teraz jest czas, aby go zainstalować. Może to być nawadnianie kroplowe, nawadnianie kropelkowe, nawadnianie wysiękowe itp. Wybór zależy zazwyczaj od wielkości działki, zapotrzebowania roślin na wodę i innych podobnych kwestii. Pamiętaj, że możesz wybrać automatyczny, programowalny system nawadniania lub zdecydować się na nawadnianie ręczne.

 

  1. Urządzanie i dekorowanie ogrodu

Na koniec możesz dodać do swojego ogrodu różne meble zewnętrzne, które są solidne i pasują do wybranego przez Ciebie stylu. Możesz również zainstalować system oświetlenia zewnętrznego: niektóre z najpopularniejszych opcji to taśmy LED lub latarnie. I nie zapominaj, że istnieją inne elementy, które mogą bardzo dobrze pasować do działki ogrodowej: płoty, stawy, fontanny itp.